Előszó
2015. április 08. írta: Zsolt Boldogkoi

Előszó

san-diego.jpg
Molekuláris genetikával foglalkozó egyetemi professzor vagyok. Tudom, hogy ez elsőre elég ijesztően hangzik, mert az sugallja, hogy egy érthetetlen tudományos értekezés következik. Ha azonban valaki belelapoz a könyvbe, rá fog jönni, hogy nincs mitől tartania, mert ez az írás - bár több szempontból is eltér a hagyományos sémáktól – mégiscsak egy regény, és a tartalma is könnyen érthető. Található ugyan néhány rövid szekció, aminek megértéséhez némi háttérismeret ajánlatos, ám ezek a részek kihagyhatók anélkül, hogy ez a fő mondanivaló megértését befolyásolná.

A potenciális olvasó egy négy kötetesre tervezett mű (Párhuzamos Valóságok sorozat) első kötetét tartja a kezében, melynek címe San Diego - 2032. A cím jelzi az események fő helyszínét, mely az Egyesült Államok egyik legfestőibb városa, valamint azt, hogy a cselekmények a közeljövőben játszódnak. Közel húsz év elég hosszú ugyan ahhoz, hogy a fiatalságunk elszálljon, de ennyi idő alatt az emberi kapcsolatok lényegileg nem változnak. A tudomány és a technika viszont két évtized alatt óriási tempót vehet, persze ha a butaság és előítéletesség nem akadályozzák a fejlődést.

E regény vázát három párhuzamosan futó történet alkotja. A fő szál a szerelemé, amely egy bomladozó házasság romjain kezd bimbózni, legalábbis a kapcsolat férfitagjának (Jack O’Neil) szívében. A női partner (Nicole Veronesi) lelkébe azonban sokáig nem látunk bele, elsősorban azért, mert az események Jack szemszögén keresztül tárulnak az olvasó elé. A másik két szál - a kínai- és amerikai titkosszolgálatok machinációi, látszólag függetlenek a főeseménytől. E három párhuzamos világ eseményei a sorozat következő köteteiben (Ég és Föld, Algoritmus, Idegen Világok) nyernek majd teljes körű értelmet, s ezek következményei fogják majd dominálni a későbbi történéseket. A fő történet cselekményeit a szerelem rögös utakon való bukdácsolása uralja ugyan, de közben más kapcsolatformákba is bepillanthatunk. Megismerkedhetünk a tudomány belső világával, a professzorok, a tudományos kutatók és a titkárnők rejtett gondolataival, érzelmeivel és motivációival, amelyek egyébként nem különböznek alapvetően más emberekétől. A regényben bemutatkoznak egy önmarcangoló házasság sztereotip technikái a másik fél gyötrését illetően, valamint a barátság és a rokoni kötelékek összetartó ereje. Megtudhatjuk azt is, hogy két évtized alatt hová fejlődött a tudomány, mi történt a világgazdaságban, s hogy merre tart a nyugati civilizáció.

A regény főhőse a tudomány és a racionális gondolkodás élharcosa, véleményének nyilvános vitákban és riportműsorokban ad bátran hangot. A tiszta ész nevében száll szembe a szerinte nagy tömegek elméjét megfertőző különféle téveszmékkel, hogy e személyes misszióját valóra váltsa. A főhős sokszor elámul azon, hogy az emberek mily gyakran azonosítják érdeküket a valósággal, saját meggyőződésüket pedig az igazsággal. Az elmét sötét burokként veszik körül az előítéletek, ezért a külvilág történései sohasem eredeti valójukban, hanem a burok optikáján megtörve érkeznek az agyba.

A mindössze nyolc hetet magában foglaló történet elején tragikusnak vélt élethelyzetek jelentéktelenné válnak a később krimivé fajuló események fényében. Jack egy olyan döntést hoz meg szerelme érdekében, amely egy férfit a legnemesebb szintre emelne minden nő szemében.  A regény végén a szálak egyetlen pontban futnak össze, de már ebben a kötetben elkezdik újbóli széttartásukat, s a folytatásban egy vérbeli science fiction eseményhálóját szövik majd.

Hangsúlyozom, hogy a regénybeli orvos-kutató professzort nem magamról mintáztam. Noha vannak közös vonásaink, a különbségek jóval nagyobbak. Érdekesség, hogy Jack az irracionalizmus ellenesség élharcosa, de regény első verziójának megírásakor (2012) én magam még el sem kezdtem az ilyen irányú tevékenységemet. Úgy tűnik, a virtuális világ a valóságot ihlette meg. A szereplők jellemvonását és sok eseményt a jelen és múltbeli környezetemből merítettem, de azokat a regényben a valóságtól jelentősen eltérő kontextusba helyeztem.

A regényben vannak leágazások, amelyek megtörik az események dinamikáját. Ezek a részek kihagyhatóak, vagy később is elolvashatóak.

E mű nem pusztán szórakozást nyújt, hanem egyben szellemi épülésre is szolgál. Minden művelt, a világra nyitott és gondolkodó ember számára feltétlenül ajánlott.

A bejegyzés trackback címe:

https://sandiego2032.blog.hu/api/trackback/id/tr427351038

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása